Tedarikçilerimiz & Markalarımız

basyazici

1953 yılında Mahmut Başyazıcıoğlu, bir aile şirketi kurarak Kayseri pastırması üretimini başlattı. Daha sonra arz talep sonucunda ev tipi sucuk üretimine başladı. Uzun yıllar küçük bir işletme içerisinde kendi teknik olanakları ile pastırma ve sucuk imalinde kademeli olarak aşama kaydeden firma, kombine olabilmek için modern bir fabrika inşaatına girişti. 1983 yılında “Et Kombinesi” hüviyetini alan Başyazıcıoğlu firması, ürün yelpazesini genişleterek, salam, sosis, kavurma, füme dil ve jambon gibi et mamullerinin üretimine başladı. Daha sonra daha sağlıklı ve denetimli bir üretim için kendi besi çiftliğini kuran firma böylece daha istikrarlı hammadde kaynağını temin etmiş oldu. 1980 yılında Mahmut Başyazıcıoğlu’nun vefatından sonra şirketin yönetimini alan Ali ve Ömer Başyazıcıoğlu Kardeşler yaptıkları etkin çalışmalar ile firmayı bu günlere taşımıştır. Başyazıcıoğlu firması halen büyümesine devam etmekte ve de üretiminde göstermiş olduğu titizlik ve çaba sayesinde et mamullerinde rakipleri arasında öncelikli yer edinmiştir. Yapılan çalışmaların devamını kalite ve de yüksek teknoloji ile takip eden firma böylece her geçen gün temellerini sağlamlaştırmakta ve de yarım asırlık tecrübesini günün birikimi ile birleştirmektedir.

———————————————–

 

sahin-sucuk-logo

1923’ten bugüne dededen toruna intikal ederek gelen pastırma ve sucuk üretimimize, 2002 yılından itibaren Melek Et ve Et Mamulleri Gıda San. Tic. Ltd. Şti. ve 2004 yılı Mart ayından itibaren ise Şahin-Melek Et ve Et Mamulleri Gıda San. Tic. Ltd. Şti. olarak Kayseri’nin Karpuzatan mevkiinde devam etmekteyiz. İşletmemiz 4.500 m2 açık ve 10.000 m2 kapalı alan üzerine kurulmuş olup günlük 30 ton üretim kapasitesine sahiptir. 150 personeli ve 70’er yakın ürün çeşidi ile Kayseri’nin ülke çapında et sektörüne verdiği hizmeti en üst seviyeye ulaştırmayı ve tüketicinin damak zevkine en iyi şekilde hitap etmeyi amaç edinmiştir.Kalitemizin güvencesi İSO ve HACCP standartlarıdır. Hizmet verdiğimiz müşterilerimizin memnuniyetini esas alan kalite anlayışıyla; onların istek ve ihtiyaçlarını zamanında karşılamak, yasal mevzuat şartlarına uygun üretim yaparak tüketici sağlığını korumak, sürekli iyileştirme ilkesi ile maksimum kalitede üretim yapmak temel ilkelerimizdir. Tüm birimler çalışmalarında çevreye duyarlı ve doğal dengeye saygılıdır.

 

———————————————–

imamoglu

1925 yılından beri 80 yıllık bir geçmişi ile gelenek ve göreneklerimize bağlı kalarak günümüz teknik ve bilgi gelişimine ayak uyduran köklü ve disiplinli bir aile şirketidir. Yıllarca koruduğumuz ve geliştirdiğimiz hammadde kalitemiz ve ürün tadımız, köklü bir aile şirketi olmamızın gereğidir. Kurucumuz olan Osman İMAMOĞLU’ndan Mehmet İMAMOĞLU’na kadar uzanan; Üç kuşaklık deneyimi ve özverili özgeçmişimiz ile bir asır’a çeyrek kala; Sizlerin kalbinizde ve gönlünüzde kalabilmek en büyük başarımız ve mutluluğumuzdur.

 

———————————————–

 

 

 

elmacioglu-kayseri-manti

———————————————–

evman-logo